| RPG | Setterh | Świat | Hagor | Zakon Ultana |

Zakon Ultana

Zakon Walczących Kapłanów, czyli mówiąc prosto - Zakon Ultana.
Jest to największy zakon rycerski w Hagorze. Tereny zakonu stanowią księstwo Gedron, umiejscowione na północny wschód od Tangoru.

Zakon dysponuje siłą 20000 rycerzy. Oraz wielotysięczną grupą młodych parobków, giermków itp. Rycerze zakonu kształcą się głównie w stolicy Księstwa, Twierdzy Gedron - jest to ufortyfikowane miasto, nad którym wznosi się cytadela.

Członkowie Zakonu należą do stanu kapłańskiego. Jednak wiara wymaga by ćwiczyli ciało i umysł. Są strategami, lekarzami i wojownikami.

Określenie wojownik oznacza w tym przypadku stan szlachecki Rycerz, jednak kapłani Ultana nie korzystają ze wszystkich przywilejów rycerstwa, gdyż należą wiara wymaga od nich wyrzeczeń. Ze względów prawnych król nadał przywileje dla kapłanów Ultana. Dzięki temu, że są oni szlachcicami, mogą służyć jako oficerowie w armii oraz mają prawo do aresztowania innych szlachiców. Przywilej podobny uzyskują oficerowie a rmii królewskiej (patent oficerski równa się zdobyciu tytułu szlacheckiego).
Kapłan Ultana, może więc w zależności od sytuacji określać siebie jako:

  1. Rycerza (czyli jako szlachcica)
  2. Kapłana (Kapłan Zakonu Ultana)
  3. Wojownika (Kapłan Zakonu, Wojownik Wiary)
  4. kapłan, mnich - jako przedstawiciel stanu kapłańskiego
Zostać kapłanem Ultana można na wiele sposobów. Podstawowe ścieżki to:
  1. Droga Służby: parias - giermek - nowicjusz - diakon - akolita - kapłan (wojownik) - starszy kapłan (wojownik Ultana) - brat (rycerz zakonny) - protektor (rycerz Ultana) - wielki kanclerz

  2. Droga Nauki: parias - uczeń - giermek - diakon - akolita - kawaler - kawaler Ultana - brat (rycerz) - protektor (rycerz Ultana) - Wielki Kanclerz

  3. Droga Walki: parias - giermek - brat, następnie kontynuacja Drogą Nauki

  4. Droga Miecza: parias - giermek - szermierz - kapłan - brat - protektor - Wielki Kanclerz
W praktyce często powyższe drogi się krzyżują. Zdarza się, że służący odbywa naukę w szkołach na etapie - diakon/akolita. Tytuł Wojownika/Kapłana Drogi Służby odpowiada Kawalerowi Drogi Nauki. Umiejętności decydują o tym którędy wiedzie droga rzez kolejne etapy nauki.

Droga Służby (służba w różnych miejscach, pod różnymi rządami)- trafiają tu najbiedniejsi. W wieku 8 lat przyjmowani są do służby w klasztorach i twierdzach oraz małych szkołach prowadzonych przez Kawalerów Ultana i Braci Zakonu Ultana. Pierwsze dwa lata służy jako parias - jest po prostu służącym. Starsi wykorzystują pariasów do najcięższych prac (oczywiśćie na miarę wieku). Po okresie próbnym nowicjusza czeka służba u któregoś z braci zakonnych. Jest giermkiem - służy najczęściej jednemu-trzem panom. Zajmuje się mieczem i kolczugą swojego pana. Uczy się także dbać o wierzchowca. Jako giermek służy do wieku około 15 lat. Wtedy też zostaje nowicjuszem, pracuje w twierdzy i uczy się czytania oraz pisania. Przez cały etap edukacji uczony jest teologii. Rok, dwa lata później, przechodzi pierwsze wtajemniczenie. Zostaje diakonem, ma prawo nosić sztylet oraz brązowy habit. Służy przy mszy, zajmuje się małych miasteczkach organizowaniem obchodów świąt Ultana. Podczas wojny, może służyć jako kapelan w oddziale. W wieku 18-19 lat przechodzi drugie wtajemniczenie - zostaje akolitą. Ilość obowiązków rośnie. Zajmuje się organizacją obchodów świąt. Zaczyna brać udział w naradach wojennych. Dowodzi małymi oddziałami straży. Może służyć jako dowódca małego garnizonu. W zależności od funkcji, ma prawo nosić krótki, płaski miecz lub miecz i sztylet. Przysługuje mu jasnobrązowy habit oraz płaszcz. W wieku 25 lat przechodzi kolejne wtajemniczenie. Tym razem aby zostać dopuszczonym do kolejnego stopnia, musi zdać egzamin z walki, wiedzy teologicznej oraz strategii. Jeśli mu się uda, staje się kapłanem. Przysługuje mu miecz (co nie zmienia się w kolejnych stopniach) oraz ciemnoszary habit i płaszcz. Może samodzielnie pełnić rolę kapłana w małej świątyni, może obejmować większość stanowisk kapłańskich, jako wyznawca Ultana.

W zależności od szybkości nauki, w wieku 29-33 lat jeśli zechce, może awansować na Starszego Kapłana. Czeka go kolejny test zręcznościowy, walki, egzamin z teologii, taktyki, strategii, logistyki, medycyny wojskowej, znajomości kodeksu rycerskiego.

W wieku około 35 lat może na dwa sposoby stać się Bratem Zakonu Ultana, albo otrzyma nominację z rąk Wielkiego Kanclerza, albo zostanie przedstawiony do nominacji przez radę złożoną z Braci lub Protektorów. Po spełnieniu wymagań związanych ze zmianą stanu kapłańskiego i szlacheckiego - znajomość kodeksu, znajomość obchodzenia się z wierzchowcem, dbanie o broń, teologia, taktyka, strategia, logistyka, poezja, walka dwoma typami broni - może złożyć Pierwszą Przysięgę Walczących Kapłanów. Od tej pory jest pełnoprawnym Rycerzem Zakonu Ultana.

Za zasługi może zostać nominowany do Protektora - obejmuje wtedy urząd w jednym z miast, pieczę nad świątynią lub gwardią. Protektor jest przy okazji dowódcą dywizji podczas wojny.

Wielki Kanclerz - jest to książę księstwa Gedron, a przy okazji głowa Zakomu. Wybierany jest przez głosowanie Protektorów zebranych w Wielkiej Kapitule.


Droga Nauki (zazwyczaj jedna twierdza): zaczyna się w wieku 8 lat - przyjmowani są tu głównie dzieci kapłanów (darmowa nauka) oraz dzieci szlachty (płatna nauka, kończy się na etapie Kawalera). Jako parias , nowy członek zakonu służy przy szkole znajdującej się w świątyni lub twierdzy. Następnie po około 2 latach służby, w wieku 10 lat zostaje uczniem, zajmuje się nauką oraz służbą. W wieku lat 14 zostaje giermkiem, po okresie 2-5 lat zostaje diakonem, od tej pory spędza czas w szkole przy twierdzy. Kolejny etap (w wieku około 20 lat to akolita. W dniu 23 urodzin przechodzi pierwszy egzamin, jest on nastawiony na wiedzę teologiczno-filozoficzną oraz strategię i taktykę. Musi znać dokładnie etykę dworską. Kawaler musi popisać się znajomością walki mieczem. Synowie szlachty, którzy jedynie zdobywali podstawowe wykształcenie kończą w tym momencie służbę. Przyszli członkowie zakonu zaś, nadrabiają w ciągu dwóch lat obrzędy religijne. W roku, w którym kończą 25 lat, w rocznicę przyjęcia do Zakonu poddawani są kolejnemu egzaminowi. Nastawionymi głównie na wiarę w Ultana. Po egzaminie zyskują tytuł Kawalera Ultana. O następnych stopniach decyduje następnych pięć lat służby. Aby zostać bratem (rycerz), można albo służyć wiernie Zakonowi i uzyskać tytuł od Wielkiego Kanclerza, albo zostać skierowanym na egzaminy przez Radę Braci lub Protektorów.

Kolejnym sposobem zyskania wyższego stopnia, jest uzyskanie wysokich wyników w nauce - po pięciu latach zdaje egzamin przed Bratem Bibliotekarzem i Radą Klasztoru. Pozytywnie zdany oznacza uzyskanie tytułu Brata, oraz najczęściej funkcji Brata Bibliotekarza lub Brata Archiwisty. Kolejne stopnie zdobywane jak w przypadku Drogi Służby. Większy nacisk jednak kładziony jest na przebywanie w celi klasztornej. Praca przy księgach itd.


Droga Walki (każdy, służba u protektora): w wieku 8-12 lat zostaje pariasem, służy jednemu panu i jego świątyni/twierdzy. Następnie zostaje giermkiem. Po kilku latach może zostać zwolniony ze służby, odejść z zakonu, lub trafić do Klasztoru i podążać Drogą Służby lub Nauki. Najczęściej jednak służy u jednego pana, tak długo, aż ten, podczas bitwy (zawsze po walce) mianuje go Bratem Zakonu Ultana. Nominację można uzyskać już w wieku 18 lat. Jednak rzadko tak się zdarza. Po wojnie, Brat Ultana musi kontynuować naukę w klasztorze. Następnie podąża Drogą Nauki z tym, następnie kontynuacja Drogą Nauki


Droga Miecza (służba u Protektora): w wieku 8 lat zostaje pariasem. Następnie giermkiem. Przechodzi ciągły trening szermierczy. W wypadku nie zdania - przechodzi na Drogę służby. W przypadku zdania testu, w wieku około 17 lat zostaje szermierzem, rok później może zostać kapłanem. W przededniu 20 urodzin poprzez egzamin szermierczy zostaje Bratem Zakonu Kapłana.


W przypadku normalnego przebiegu nauki i służby, kolejne stopnie zyskuje się mniej więcej tak jak przedstawiono w poniższej tabelce:

| RPG | Setterh | Świat | Hagor | Zakon Ultana |